ÇANAKKALE ZAFERİ'NİN 99. YIL DÖNÜMÜ VE ŞEHİTLER GÜNÜ BAKLAN 'DA TÖRENLERLE KUTLANDI.Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 99. yıl dönümü Baklan Şehitliği'nde düzenlenen törende anıldı.

18 Mart 2014 saat 10.00'da Baklan şehir merkezindeki Atatürk büstüne çelenk konulması ile başlatılan şehitler günü etkinlikleri akşam saat 21.00'e kadar sürdü.

Baklan Kaymakamımız Sayın Mustafa TÜRKCAN, Garnizon Komutanı Bilgi SIĞIRTMAÇ, Belediye Başkanı İsa KARAÇOLAK, Baklan merkez ve mahallelerindeki şehitlerimizin aileleri, daire amirleri, müdürleri öğrenciler ile kalabalık bir halk kitlesi katıldı.

Çelenk töreninin ardından, ilçe jandarma Uzm.Çvş Harun Şahin Günün anlam ve önemini anlatan duygu dolu bir konuşma yaptı. Şehitlerimize hitaben;" Yüce Türk Milleti, sizlerin bıraktığı zafer meşalesini daha da yükseklere taşıyacak ve kendisine verilen her türlü görevi başarıyla yerine getirmeye devam edecektir. Bizlere bırakmış olduğunuz kutsal emanet olan Türkiye Cumhuriyetini sizlerden aldığımız güç, inanç ve özveriyle, Atatürk İlke ve inkılapları doğrultusunda gerektiğinde gözümüzü kırpmadan canımızı feda ederek sonsuza kadar yaşatma azim ve kararlılığında olduğumuzu bir kez daha teyyiden ifade etmek istiyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Başta Başkomutan Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere aziz şehitlerimizi rahmetle, hayatta kalan Gazilerimizi minnet ve şükranla anar değerli ailelerine saygılar sunarız dedi."

Baklan Şehitliği'nde düzenlenen törende Şehitlerimizin kısa öz geçmişleri okundu. Dua edilerek şehitlerimize şükran borcumuz bir kez daha ifa edildi.

Şehitlerimiz adına pilav dağıtıldı, Trap atışları yapıldı.

Şehitler günü anma etkinlikleri akşam saat 19.00'da Limak Hüsamettin Tuyji Çok Programlı Lise Salonunda, Çanakkale savaş fotoğrafların yer aldığı fotoğraf sergisi ve Okullarımız tarafından hazırlanan; Öğrenci şiirleri, Orotoryo gösterisi, slayt gösterisi, Halk Türküleri, Tiyatro gösterisi ve animasyon Çanakkale Savaşı gösterileri yapıldı.Kaymakamımız Sayın Mustafa TÜRKCAN'ın önderliğinde fener alayı düzenlenerek ilçe merkezine kadar kalabalık bir halk kitlesi ile saygı yürüyüşü yapıldı.