BAKLAN' DA 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI COŞKUSU.

30 Ağustos Zafer Bayramının 91. yıldönümü, Tüm Yurtta ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde olduğu gibi Baklan'da da düzenlenen görkemli bir törenle kutlandı. Kutlamalar, saat 09.00'da ilçe merkezindeki Atatürk anıtı önünde; Atatürk anıtına, Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Baklan Belediyesine ait çelenklerin sunulmasının ardından, Atatürk ve silah arkadaşlarının anısına saygı duruşu akabinde de İstiklal Marşı okundu. Kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra şehid yakınları , gazilerin, siyasi parti temsilcilerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve halkın katılımıyla gerçekleştirildi.

Baklan Jandarma Bölük Komutanlığında Görevli ; Cumali YÜCELİ Kıdemli Başçavuş Gazi Mustafa Kemal in bizzat yönettiği başkomutanlık meydan muharebesi 30 Ağustos 1922 sabahı Türk topçusunun şiddetli ve isabetli atışlarıyla başladığını belirtti.

Atatürk'ün muharebe esnasında 'Ordular! İlk Hedefiniz Akdenizdir. İleri!' Emriyle şahlanan Türk Ordusu 15-20 gün gibi kısa bir sürede 200.000 kişilik yunan ordusunu imha ederek Anadolu'yu bütünüyle temizledi. Bu muharebe bu bakımdan harp tarihinde benzeri rastlanmayan muazzam bir olay olduğuna dikkat çektirdi.

Kazanılan bu zafer tarihin dilinden asla düşmeyecek bir destandır. Dedi.

Cumali YÜCELİ Kıdemli Başçavuş ;Geçmişi şanla, şerefle, parlak zaferlerle dolu olan Türk Milletinin 30 Ağustos zafer Bayramı ; vatan topraklarımızı, haksız yere işgal eden emperyalist itilaf devletlerine, unutulmaz bir dersin verildiği günün armağanıdır.

30 Ağustos Zaferiyle milletimiz hiçbir devlete; ne işlerimize burnunu sokacak bir hak, ne de vatan evlatlarının asil kanlarıyla sulanmış aziz yurdumuzdan bir avuç toprak verilmeyeceğini de ispat etmiştir. Kahraman Türk Mehmetçiği bu savaşta, Milli ülkünün ve milli ruhun nelere kadir olacağını ispat etmiştir. Diyerek Türk Askerinin 1071 yılı 26 Ağustosundaki Malazgirt Zaferinden ; 26 Ağustos Başkumandanlık meydan muharebesine kadar Türk ün zafer ayı olmasının tespiti ve tescilidir. Dedi. Daha sonra kutlamalar kaymakamlık makamında tebriklerin kabulü nedeniyle kaymakamlığa geçildi.

Kaymakamlık makamında, Saat; 09;30 da Baklan Kaymakamı Mustafa TÜRKCAN'ın yanı sıra, Garnizon Komutanı Bilgi SIĞIRTMAÇ ve Baklan Belediye Başkan Vekili Mesut İNAN'ın kabul töreniyle başladı. Kaymakamlık makamında protokol sırasına göre yapılan kutlamaların ardından; Kaymakam, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkan vekili ile birlikte Baklan Kavaklar , Konak Köyü ve ilçe merkezimizdeki şehid ve gazi aileleri ziyaret edildi.