CUMHURİYETİMİZİN 91. YILINI KUTLADIK

İlçemizde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları tüm yurtta olduğu gibi törenlerle kutlandı. Cumhuriyetimizin 91. Kuruluş Yıldönümü'nde Kutlamalar 28 Ekim Salı günü Atatürk Anıtına Baklan Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığına ait çelenklerin sunulması töreni ile başladı. Çelenk sunma törenine; Baklan Kaymakamı Sayınİlker EKER, Garnizon Komutanı Bilgi SIĞIRTMAÇ, Belediye Başkanı Yusuf GÜLSEVER, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin liderleri, kamu kurumlarımızın müdürleri ile personelleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Çelenk sunma töreni sonrası Kaymakamımız, etkinliğe katılan protokol üyelerinin ve etkinliğin hazırlanmasında emeği geçen görevlilerin Cumhuriyet Bayramını kutladı.

29 Ekim Çarşamba günü saat 09.30'da İlçe Kaymakamımız Sayın İlker EKER'in makamında tebrikleri kabulünün ardından 20 Mayıs Meydanı'nda yapılan kutlama törenlerine geçildi. Meydandaki törenler İlçe Kaymakamımız Sayın İlker EKER, Garnizon Komutanı Bilgi SIĞIRTMAÇ ve Belediye Başkanı Yusuf GÜLSEVER'in halkın ve öğrencilerin bayramlarını kutlamasıyla başladı. Akabinde saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından bir konuşma yapan Kaymakamımız;

'Değerli Protokol,

Cennet vatanımızın aziz diyarı Baklan'ın çok değerli insanları,

Yarınımız, umudumuz Sevgili Çocuklar, Kıymetli Gençler,

Cumhuriyetle ilgili ödevlerin tamamlanması görevinin sahibi Öğretmenler,

Kutsal vatanımızın birlik-bütünlüğünün, huzur ve güvenin teminatı Askerlerimiz ve Polislerimiz,

Cumhuriyetimizin ilanının 91. yıldönümü olan bugünü, Karaman İli Ermenek İlçesinde meydana gelen maden ocağındaki müessir olay neticesinde mahsur kalan 18 işçi kardeşimiz dolayısıyla buruk bir şekilde kutluyoruz. Umuyorum ki en kısa süre içerisinde işçi kardeşlerimiz ile ilgili olumlu haberleri alacağız.

Hepimizin bildiği üzere, Cumhuriyetin ilanı milletimizin tarihinde çok önemli bir dönüm noktasını oluşturmaktadır. Büyük özverilerle yürütülen bağımsızlık mücadelemizin sonunda, milletin iradesini esas alan, milletin iradesini temsil eden Cumhuriyet rejimine geçilmiştir. Böylece milletimiz, kendi geleceğini ve kaderini bizzat kendisinin belirlediği bir yönetim şeklini benimsemiştir.

Dünya devlerine karşı yürütülen tam bağımsızlık mücadelesinin, kat-i zaferle sonuçlanması ve ardından Cumhuriyet'in kurulması, tarihin ender kaydettiği bir başarıdır. Cumhuriyet bayrağının göklerde dalgalanmaya başlaması, Türk Milleti'nin her ne koşul altında olursa olsun, bağımsızlığından asla ödün vermeyeceğini belgelemiş, böylece, aklın ve bilimin üstünlüğünü benimseyen, özgürce düşünebilen, kararlarını bağımsız ve sorumluluk bilinci içinde verebilen, yetkin bireylerden oluşan bir toplum yaratılmıştır. Bunun sonucunda da ekonomik, sosyal ve kültürel alanlar başta olmak üzere her alanda çok önemli gelişmeler sağlanmıştır.

Kıymetleri Hemşerilerim,

Kurtuluş Savaşı, Milletimizin var olma savaşı, Cumhuriyet ise yeniden dirilişin simgesidir. Bu anlamda Cumhuriyet; tarih sahnesinden silinmek istenen bir milletin, küllerinden yeniden doğarak tüm dünyaya var oluşunu haykırdığı gündür. Geçen 91 yıl içerisinde Cumhuriyetimizin kazanımları geri dönüşsüz bir şekilde, milletimiz tarafından derinlemesine özümsenmiş ve sahiplenilmiştir.

Cumhuriyet öte yandan, milletimizin çağdaş uygarlığın bir parçası olma arzusunun da bir tezahürüdür. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte ülkemiz kalkınma, ilerleme, modernleşme yolunda çok önemli adımlar atmış ve çağdaş dünyanın saygın bir üyesi haline gelmiştir.

Büyük bir gururla görmekteyiz ki; Türkiye Cumhuriyeti, geçmişinden aldığı güç ve azimle demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak bugün, gelişmiş demokrasisi, dinamik ekonomisi, güçlü ordusu ve diplomasisiyle, dimdik duran ve çevresine istikrar yayan bir ülke haline gelmiştir. Bütün bir milletçe el birliği ve gönül birliğiyle çalışmayı sürdürecek olursak, çok daha güçlü ve çok daha müreffeh bir ülke haline gelmemizin önünde hiçbir engel yoktur.

Farklı dil, inanç ve kültürleri bir arada yaşatan, gönüllerimizi kaynaştıran büyük bir adalet ve barış medeniyetinin mirasçıları olan bizler, kardeşçe birbirimizi kucaklayarak, birbirimize sımsıkı kenetlenerek aydınlık yarınlarımızı hep birlikte devam ettireceğiz. Hiç şüphe yok ki, Cumhuriyet'in reformist ve dinamik bir yapıda kurulmuş olması, bugün ve gelecekte güçlü adımlar atılması konusundaki en önemli dayanağımızı oluşturacaktır.

Bu duygularla, yurt içindeki ve dışındaki bütün vatandaşlarımızın, yarınlarımızın teminatı sevgili çocuklarımızın ve gençlerimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve bu toprakları vatan yapan tüm kahramanlarımızı saygı rahmet ve şükranla anıyorum. Bütün vatandaşlarımıza bu büyük bayram gününde en derin selam ve hürmetlerimi sunuyorum.' dedi.

Törene katılan okullarımız öğrencilerinin Cumhuriyet Bayramıyla ilgili şiirlerini okuması, Cumhuriyetin 91.yılı nedeniyle okullarımızca hazırlanan halk oyunları gösterisinin sunumu ve Limak Hüsamettin Tuyji Çok Programlı Lisesi Bandosu eşliğinde yapılan tören geçişi sonrasında sona erdi.